רכישת דירה ללא הון עצמי

בהתאם להנחיות בנק ישראל בנושאים הקשורים למימון לרכישת נכס לדיור, שיעור המימון שבנק למשכנתאות יכול לאשר מוגבל בהתאם לסוג העסקה.

  1. לרכישת דירה יחידה שיעור מימון מירבי הוא 75%
  2. לרכישת דירה חליפית שיעור המימון הוא עד 70%
  3. לרכישת נכס להשקעה ניתן לקבל עד 50% משווי הנכס.

מכאן ניתן להבין שלכל עסקה יהיה צורך בהון עצמי מינימלי להשלמת רכישת הדירה, לדירה יחידה לפחות 25%, לדירה חליפית לפחות 30%, ולדירה להשקעה לפחות 50% משווי הנכס.

כיצד בכל זאת ניתן לבצע רכישת דירה ללא הון עצמי?

במאמר זה ננסה לבחון מספר תרחישים להשלמת ההון העצמי החסר כדי לבצע את עסקת הרכישה.

השלמת ההון העצמי ע"י משכון נכס נוסף

  • במידה וללווה יש נכס נוסף והוא רוצה לרכוש נכס חדש מתוך כוונה למכור את הנכס הקיים שלו (עסקת משפרי דיור), על הנכס הנרכש הוא יכול לקבל מימון של עד 70% משוויו, ובנוסף הוא יכול לקבל על הנכס הקיים הלוואת גישור או משכנתא רגילה עד 50% משווי הנכס הקיים, במידה ויש משכנתא על הנכס הקיים יוכל לקבל השלמה ל-50%. יש לשים לב שזה מותנה ביכולת ההחזר של הלווה לעמוד בהחזר של כלל ההלוואות הנ"ל.
  • רכישת נכס להשקעה כאשר יש נכס נוסף, ניתן לקבל על הנכס הנרכש 50% מימון ועוד 50% מימון על הנכס הקיים (השלמה ל-50% במידה ויש משכנתא על הקיים) ובתנאי שהמימון על הנכס הקיים לא יעלה על 50% משווי הנכס הנרכש.
  • הלוואת משכנתא לזוג צעיר שרוכש דירה ראשונה/יחידה זכאי מלקבל עד 75% מימון משווי הנכס הנרכש, במידה ולהורים יש נכס הם יכולים לסייע ע"י קבלת משכנתא של עד 50% כנגד שעבוד הנכס שלהם כדי לעזור לילדיהם במימון ההון העצמי, כמובן שההורים צריכים להיות עם יכולת החזר תשלומי המשכנתא, לעיתים (בחלק מהבנקים) הילדים במידה ויש להם הכנסות מספיקות יכולים להיכנס כלווים/ערבים משלמים בהלוואה של ההורים.

השלמת הון עצמי ע"י הלוואות עצמיות נוספות

  • עזרה של בני משפחת הלווים בהלוואה חברתית שתאפשר ללווים לגיס את ההון העצמי.
  • במידה וללווים יש קרנות השתלמות ניתן לבדוק אפשרות קבלת הלוואות גישור ולשלם רק את הריבית עליהם.
  • אם הלווים בעלי הכנסה גבוה שמאפשרת להם לקחת הלוואה שתשלים להם את ההון העצמי והם יעמדו בתנאי בנק ישראל והבנקים לגבי יחס החזר/עומס חוב ביחס להכנסה שלהם.
  • בחלק מהבנקים ללקוחות שלהם שלוקחים משכנתא, ישנה אפשרות לקבל סכום הלוואה נוסף בתנאי ריבית יחסית טובים, סכום שיכול להיות חלק מההון העצמי וכמובן שמותנה ביכולת ההחזר של הלווים.

צריך לזכור שעסקת רכישת דירה ללא הון עצמי ויש צורך במינוף מלא של מלוא שווי הנכס הינה עסקה מסוכנת, 

חייבים לבדוק לעומק את היכולות הפיננסיות של הלווים, מצב ההשתכרות שלהם, הביטחון התעסוקתי , התוכניות העתידיות, האם הכנסתם מאפשרת חיסכון שיכול להוות מקור לפירעון של חלק מההלוואות, כל זאת כדי לוודא שהם יכולים לעמוד בתשלומי ההלוואות לאורך זמן ולא להגיע לחדלות פירעון שיכולה להביא למימוש הנכס ע"י הבנק.

בחירת יועץ משכנתאות חיצוני תסייע לך
בתהליך לקיחת המשכנתא האופטימלית לך!

מעוניינים להתייעץ בנושאי משכנתאות? פנו אליי לשיחת ייעוץ טלפוני ראשוני ללא עלות וללא התחייבות!

מתכננים לרכוש נכס?זה לא הזמן לבזבז כסף לשווא!

חושבים לקחת משכנתא, למחזר או לגרור? במסגרת התקופה רבת התהפוכות שבה אנו חיים כעת, חשוב מתמיד להכיר ולהבין את שוק המשכנתאות!

עתיד נעים ייעוץ משכנתאות, מציעה לכם המתעניינים במשכנתא, תנאים אטרקטיביים לרגל השנה החדשה ותקופת הקורונה. 

1.שיחת ייעוץ ראשונית ללא עלות.

2.פגישת ייעוץ בזום, בהנחה של 25% מעלות פגישה פרונטלית (במידה ותסגר עסקה, תקוזז עלות פגישת הזום ממחיר העסקה)

בברכת שנה טובה,

נעים עזרא

עתיד נעים ייעוץ משכנתאות 

דילוג לתוכן