הלוואת משכנתא לזכאים

משכנתא לזכאים

משכנתא לזכאים - היתרונות שכדאי להכיר

הלוואת משכנתא לזכאים – יתרונות זכאות למשכנתא שחשוב לדעת

משרד הבינוי והשיכון מעניק לזכאים חסרי דירה משכנתא לרכישת דירה (הידועה בשם משכנתא לזכאים), לבנייתה, להרחבתה או להתאמתה לצרכים מיוחדים.

חסר דיור מוגדר כיחיד/ה או משפחה (כל אחד מבני המשפחה) שאין ולא היו להם ב-10 שנים שחלפו למועד הגשת הבקשה בנפרד או במשותף עם אחר/ים זכויות כלשהן בדירה או בחלק מדירה או בדירה בשלבי בנייה. (מידע מפורט ניתן למצוא באתר משרד השיכון חסר דיור

תנאים ומגבלות לקבלת משכנתא לזכאים

לתעודת זכאות למשכנתא יש תוקף למימוש בהתאם לסוג העסקה כמפורט להלן:

 • רוכשי דירה חדשה (מקבלן): הסיוע יינתן אם לא חלפו 36 חודשים ממועד החתימה על חוזה הרכישה, ותמורתה טרם שולמה במלואה לקבלן, ובתנאי שסכום הסיוע לא יעלה על יתרת החוב למוכר הדירה.
 • רוכשי דירה שאינה חדשה (יד שנייה): הסיוע יינתן אם לא חלפה שנה ממועד החתימה על חוזה הרכישה ותמורתה טרם שולמה במלואה למוכר, ובתנאי שסכום הסיוע לא יעלה על יתרת החוב למוכר הדירה.
 • זכאים הבונים את ביתם רשאים לממש את המשכנתא בתוך 36 חודשים ממועד קבלת היתר הבנייה.
מומלץ וחשוב כמובן לבצע בדיקת זכאות למשכנתא, על מנת לוודא כי הנכם עומדים בקריטריונים השונים, לקבלת הלוואת הזכאות.
בפירוט שלהלן, נתאר את תנאי ההלוואה הניתנת וכיצד מחושבות נקודות הזכאות.

תנאי ההלוואה

הלוואת הזכאות ניתנת בריבית מועדפת, שהוגדרה ע"י משרד השיכון, יחד עם זאת צריך לשים לב לריביות של מסלולים דומים שניתנים בריביות שוק שלעיתים עשויים להיות עדיפים.

 • הריבית  תעמוד על 0.5% פחות מהריבית הממוצעת על הלוואות צמודות מדד של הבנקים למשכנתאות, שאותה מפרסם בנק ישראל, אך לא יותר מ-3%. הזכאים יוכלו לבחור את תקופת החזר המשכנתא עד 30 שנה, עם אפשרות לקיצור לתקופות של 10, 15, 20 או 25 שנה.
 • זכאים "חסרי דירה" הרוכשים דירה באזורי עדיפות לאומית א' ו-ב' זכאים לתוספת משכנתא של 4.5% ל-20 שנה. אזורי העדיפות הלאומית מפורסמים באתר משרד השיכון.

גובה הלוואת הזכאות

גובה הלוואת משכנתא לזכאים חסרי דירה מחושב בהתאם לשיטת הניקוד. ככל שהניקוד המצטבר גבוה יותר, כך סכום המשכנתא גבוה יותר, כדי ליהנות מהלוואת זכאות יש צורך לצבור ניקוד מינימלי של 599 נקודות. הניקוד נקבע לפי פרמטרים שונים של הלווים כמו : שנות נישואין, מספר ילדים, מספר אחים ואחריות של כל אחד מהלווים ועוד. ניתן לבדוק את גודל הזכאות באמצעות מחשבון זכאות משכנתא.

בנוסף מעבר לניקוד הבסיסי, ישנן גם קבוצות הזכאיות לתוספת סיוע, כמו עולים חודשים, משפחות עולים, נכים, משפחות נכים, ניתן לראות פירוט לקבוצות אלו באתר משרד השיכון. כמו כן תוספות אלו מובאות בחשבון במחשבון הזכאות.

תוכנית "10 פלוס"

במסגרת תוכנית "10 פלוס" ניתנת תוספת משכנתא של 132,000 ₪ מעבר לזכאות הרגילה לזכאים העונים על כל הכללים המפורטים:

 • זוג או משפחה שבראשה עומד הורה עצמאי שלהם שני ילדים ויותר.
 • שהייה בארץ ברציפות במשך 10 שנים לפחות (יציאות לחו"ל של עד חודשיים אינן פוגעות ברצף השהייה).
 • ותק של 10 שנים לפחות – כזוג או כמשפחה שבראשה עומד הורה עצמאי.
 • ממצים כושר השתכרות – מקבלים קצבת קיום של המוסד לביטוח לאומי או לפחות אחד המבקשים עובד במשרה מלאה וההכנסה הכוללת של המשפחה משכר היא עד8,620 ₪ נכון לשנת 2019.

סיוע במשכנתא ליישובי הנגב

על פי חוק הלוואות לדיור, בעלי זכאות למשכנתא יקבלו תוספת משכנתא לרכישת ביתם או לבניית ביתם ביישובים בנגב. התוספת נקבעת על פי הישוב בהתאם לרשימה שמתפרסמת באתר משרד השיכון והוא יהיה בין 48,000-84,000 ₪ באותם תנאי ריבית לזכאים.

יתרונות נוספים להלוואת משכנתא לזכאים

על הלוואת משכנתא לזכאים אין עמלת פירעון מוקדם.

 • הלוואה זו מזכה גם בהנחה גדולה יותר על עמלות פירעון מוקדם של חלקי ההלוואה הבנקאית.
 • יתרון נוסף חשוב ביותר, במידה ונקלעים למצב של חוסר יכולת לפרוע את ההלוואה, ניתן לפנות באמצעות הבנק לוועדת חריגים של משרד השיכון למציאת פתרון להקלה בהחזרים, לפני שהבנק יבקש להעמיד את יתרת ההלוואה לפירעון.

סיכום

לאור היתרונות שנזכרו במאמר זה, מומלץ מאוד לבצע בדיקת זכאות למשכנתא, בכדי לבדוק את התאמתכם לקבלת סיוע זה של משרד השיכון ועל מנת ליהנות מהיתרונות הגלומים בו, כמו  כן צריך להכיר את התנאים והמגבלות לקבלת הטבה זו!

בחירת יועץ משכנתאות חיצוני תסייע לך
בתהליך לקיחת המשכנתא האופטימלית לך!

מעוניינים להתייעץ בנושאי משכנתאות? פנו אליי לשיחת ייעוץ טלפוני ראשוני ללא עלות וללא התחייבות!

מתכננים לרכוש נכס?זה לא הזמן לבזבז כסף לשווא!

חושבים לקחת משכנתא, למחזר או לגרור? במסגרת התקופה רבת התהפוכות שבה אנו חיים כעת, חשוב מתמיד להכיר ולהבין את שוק המשכנתאות!

עתיד נעים ייעוץ משכנתאות, מציעה לכם המתעניינים במשכנתא, תנאים אטרקטיביים לרגל השנה החדשה ותקופת הקורונה. 

1.שיחת ייעוץ ראשונית ללא עלות.

2.פגישת ייעוץ בזום, בהנחה של 25% מעלות פגישה פרונטלית (במידה ותסגר עסקה, תקוזז עלות פגישת הזום ממחיר העסקה)

בברכת שנה טובה,

נעים עזרא

עתיד נעים ייעוץ משכנתאות 

דילוג לתוכן