תכנית מחיר למשתכן – כל מה שצריך לדעת

כל מה שצריך לדעת על תכנית מחיר למשתכן

תכנית מחיר למשתכן

במאמר זה אסקור את הכללים העיקריים של תכנית מחיר למשתכן, התכנית של משרד האוצר לסיוע לזוגות צעירים לרכוש דירה במחירים נמוכים בכ-20% ממחירי השוק.

תכנית מחיר למשתכן היא התכנית העיקרית של משרד האוצר לשווק דירות במחירים נמוכים ממחירי השוק לזוגות צעירים בכל גיל או יחידים מגיל 35 שהם חסרי דיור, כלומר כל מי שבשש השנים האחרונות לא היה לו דירה או זכויות בדירה שעולה על שליש או זכויות בקרקע המיועדת לבניה.

התכנית מתבצעת ע"י הגרלה מבין אלו שנרשמו להגשת בקשה לזכאות, כאשר ישנן שתי סדרות רישום:

  1. סידרה א'- כל הנרשמים עד 30.8.2016
  2. סידרה ב'- כל מי שנרשם אחרי 30.8.2016 וזכאים מסדרה א' שלא נרשמו לאף הגרלה ב- 2016 וזכאים מסדרה א' שוויתרו פעמיים על זכייה בפרויקט של סדרה א'. הגרלות לסדרה ב' נפתחו בסוף 2017.

מחיר למשתכן

מה מאפשרת תכנית מחיר למשתכן בהיבטי משכנתא?

  1. שיעור מימון יהיה עד 75% משווי שוק שיקבע ע"י שמאי מטעם הבנק עד לשווי דירה של 1.8 מיליון ₪, בהתאם לזאת שיעור המימון מהשווי בחוזה יכול להגיע עד 90%.
  2. הון עצמי מינימלי שנדרש להעמיד הוא 100 אלף ₪ או 10% משווי בחוזה הגבוה מביניהם.
  3. במידה והערכת שמאי היא מעל 1.8 מיליון ₪, חישוב תקרת המשכנתא לשיעור מימון תהיה 1.8 מיליון ₪ או מחיר הרכישה הגבוה מביניהם.

זכאי מחיר למשתכן יכולים להיות זכאים גם להלוואת זכאות בהתאם להגדרת "חסר דיור" של משרד השיכון, גודל הזכאות נקבע עפ"י ניקוד של פרמטרים שונים של הלווים כמו כמות שנות נישואין, מספר ילדים, מספר אחים/אחיות וכו' (ניתן לבצע סימולציה לניקוד באמצעות מחשבון זכאות באתר התאחדות יועצי המשכנתאות), בהתאם לניקוד נקבע גובה הלוואת הזכאות, הגשת בקשה לזכאות נעשית בבנק בו מגישים את בקשת ההלוואה או בחברות הדיור הציבורי.

ריבית ההלוואות עודכנה לאחרונה והיא נקבעה ל-0.5% מתחת לריבית הממוצעת הצמודה שמפרסם כל חודש בנק ישראל ולכל היותר 3% צמודה למדד המחירים לצרכן, משך ההלוואה לא פחות מ-10 שנים ועד 30 שנה.

מענק עידוד לרכישה בפריפריה של 40 אלף ₪ או 60 אלף ₪ לפי רשימת ישובים שמתעדכנת מידי פעם באתר של משרד השיכון. את המענק ניתן לקבל רק לאחר חתימת חוזה רכישה, כדי לקבל את המענק יש להוציא תעודת זכאות באמצעות הבנק, המענק ניתן בשתי פעימות שוות . בתקנה שיצאה לאחרונה ע"י בנק ישראל סכום המענק יוכר כחלק מההון העצמי, כלומר ניתן יהיה להעמיד הון עצמי מינימלי של 60,000 ש"ח במקום 100,000 ש"ח.

  1. לאחר השלמת תשלום מלא של ההון העצמי הנדרש , גמר רצפה.
  2. לאחר גמר שלד.

הלוואת הזכאות והמענק אינם חלק מההון העצמי.

מותר ואסור בתכנית מחיר למשתכן

מותר להשכיר דירה שנרכשה בתכנית מחיר למשתכן.

מותר למכור דירה שנרכשה בתכנית זו רק לאחר שעברו 5 שנים מקבלת טופס 4.

סיכום

במאמר זה למדנו על תכנית מחיר למשתכן, כיצד משתתפים בתכנית זו, מה התנאים שמקבלים במשכנתא, זכאויות נוספות ומה מותר לעשות עם דירה שנרכשה בתכנית. 

מתכננים לרכוש נכס?זה לא הזמן לבזבז כסף לשווא!

חושבים לקחת משכנתא, למחזר או לגרור? במסגרת התקופה רבת התהפוכות שבה אנו חיים כעת, חשוב מתמיד להכיר ולהבין את שוק המשכנתאות!

עתיד נעים ייעוץ משכנתאות, מציעה לכם המתעניינים במשכנתא, תנאים אטרקטיביים לרגל השנה החדשה ותקופת הקורונה. 

1.שיחת ייעוץ ראשונית ללא עלות.

2.פגישת ייעוץ בזום, בהנחה של 25% מעלות פגישה פרונטלית (במידה ותסגר עסקה, תקוזז עלות פגישת הזום ממחיר העסקה)

בברכת שנה טובה,

נעים עזרא

עתיד נעים ייעוץ משכנתאות 

דילוג לתוכן