מחזור משכנתא והגדלתה

מחזור משכנתא והגדלתה

מחזור משכנתא והגדלתה

מחזור משכנתא והגדלתה – המשמעויות שחשוב לדעת?

משקי בית רבים אשר יש להם משכנתא על נכס בבעלותם, מגיעים למסקנה כי נדרש להם מימון נוסף במהלך החיים וזאת לטובת מגוון צרכים שהתעוררו מתוך המציאות הקיימת, או צורך שתוכנן, אך אין את תזרים המזומנים למימושו, כגון:

  • צורך בשיפוץ או הרחבת הבית הקיים
  • מימון להקמת עסק או השקעה נוספת בעסק קיים
  • רצון לעזור לילדים במימון לימודים, חתונה או עזרה ברכישת דירה
  • מימון לרכישת רכב
  • רצון לרכוש נכס נדל"ן מניב נוסף בארץ או בחו"ל

ישנם מקרים, שבמסגרתם הצטברו הלוואות שונות שנלקחו כאשראי רגיל מהבנק או מגורמי מימון חיצוניים וזאת לטובת לצרכים שונים (אשראי שלרוב הוא לטווח של מספר שנים קטן ובתנאי ריבית גבוהים). ייתכן וחלק מן האשראי נלקח לכיסוי גרעון בחשבון השוטף עקב התנהלות לא תקינה ועוד. 

ההחזרים החודשיים להלוואות אלו יהיו גבוהים ויכולים להעיק על ההתנהלות השוטפת.

הסיבות הנ"ל יכולות להוות עילה של מחזור משכנתא והגדלתה, כדי לקבל מימון זול יחסית עם פרישה לתקופות ארוכות שיאפשר החזרים חודשיים שהלווים יכולים לעמוד בהם.

צריך לזכור שהמשכנתא שנלקחה לפני שנים בתנאים מסוימים שהתאימו לשווי הנכס באותו זמן, למצב הפיננסי והדרוג של הלווים במועד קבלת המשכנתא ובתנאי ריביות שהיו נהוגים אז, כל הפרמטרים האלו משתנים לאורך חיי ההלוואה ויש צורך לבחון את מחזור המשכנתא כדי להתאימה למצב החדש של הלווים, לשווי הנכס העכשווי ולסביבת הריביות הנוכחית.

כאשר אנו רוצים להגדיל את המשכנתא הקיימת, מומלץ באותה הזדמנות גם לבדוק את כדאיות מיחזור המשכנתא, על מנת להתאימה לצרכים וליכולות החדשות של הלווים ולבדוק אם ניתן לשפר אותה אם ע"י קיצור משך ההלוואה וחיסכון בעלות הכוללת או להשאיר את משך ההלוואה ולחסוך בצורה של הורדת ההחזר החודשי.

ככלל, על פי הנחיות בנק ישראל ניתן להגדיל את המשכנתא הקיימת עד ל-50% משווי הנכס, בתקופת משבר הקורונה אפשר בנק ישראל ע"י הוראת שעה להגדיל את המשכנתא עד ל-70% משווי הנכס להלוואת לכל מטרה פרט לרכישת נכס נוסף. הקלה זו מאפשרת למנף בצורה גדולה יותר את הנכס ולקבלת מימון נוסף גדול יותר לצרכים שונים שנזכרו לעיל. כל זה בתנאי שישנה יכולת החזר ללווים על פי ההנחיות של בנק ישראל והבנקים.

כדי שלא להיות שבויים של הבנק שבו מתנהלת המשכנתא של הלווים מומלץ לבדוק מחזור חיצוני + תוספת הנדרשת בבנקים נוספים ולנהל מו"מ על התנאים, כדי לקבל את התנאים הטובים ביותר עבור סך כל הסכום של מחזור משכנתא והגדלתה.

לסיכום, לחיים יש דינמיות משלהן, שבמהלכן עולים צרכים ותוכניות שדורשים כספים נוספים למטרות שונות, הגדלת המשכנתא תוך כדי מחזור המשכנתא הקיימת הינה חלופה טובה למימון צרכים אלו, היות והן ניתנים במשכון של נכס נדל"ן שמהווה בטוחה טובה לבנק, מה שמאפשר לבנק לתת ריביות טובות יותר מאשר להלוואות צרכניות אחרות ועוד לפרוש את ההלוואה למשך שנים גדול של עשרות שנים, כך שההחזר החודשי השוטף יהיה כזה שיתאים ליכולות של הלווים.

מתכננים לרכוש נכס?זה לא הזמן לבזבז כסף לשווא!

חושבים לקחת משכנתא, למחזר או לגרור? במסגרת התקופה רבת התהפוכות שבה אנו חיים כעת, חשוב מתמיד להכיר ולהבין את שוק המשכנתאות!

עתיד נעים ייעוץ משכנתאות, מציעה לכם המתעניינים במשכנתא, תנאים אטרקטיביים לרגל השנה החדשה ותקופת הקורונה. 

1.שיחת ייעוץ ראשונית ללא עלות.

2.פגישת ייעוץ בזום, בהנחה של 25% מעלות פגישה פרונטלית (במידה ותסגר עסקה, תקוזז עלות פגישת הזום ממחיר העסקה)

בברכת שנה טובה,

נעים עזרא

עתיד נעים ייעוץ משכנתאות 

דילוג לתוכן