כיצד לבצע תכנון פיננסי לקבלת משכנתא

תכנון פיננסי לקבלת משכנתא

כיצד נבצע תכנון פיננסי לקבלת משכנתא חכם?

במסגרת מאמר זה אסקור את הנושאים השונים שצריך לקחת בחשבון במסגרת תכנון פיננסי לקבלת משכנתא וכמו כן אתן כללי אצבע לפרמטרים שונים הנוגעים לתכנון ההלוואה.

כאשר אתה מתכנן לרכוש נכס לכל מטרה שהיא, אם זה למגורים, לשיפור דיור או להשקעה, צריך לבצע ניתוח של מצב פיננסי שלך וצרכיך הנוכחיים והעתידיים על מנת להבין מה הנכס שאתה יכול לרכוש, מה גודל המשכנתא שאתה יכול לקבל, מהו ההון העצמי שאתה יכול לארגן לצורך הרכישה, להביא בחשבון תשלומים נוספים שידרשו לצורך ביצוע העסקה וכו'.

תשלומים נוספים שצריך להביא בחשבון כדי לא להיתקע עם חוסר תקציבי.

  • שכר טרחת עורך דין 0.5%-1% משווי הנכס
  • שכר טרחת מתווך כ- 2% -1% משווי הנכס
  • מס רכישה במידת הצורך בהתאם לדיווח מס שמבצע העו"ד
  • עמלת פתיחת תיק להלוואה- 0.25% מסכום ההלוואה
  • שכר שמאי שהבנק שולח להערכת שווי נכס כ- 700 עד 1000 ₪
  • יפוי כח נוטריוני לבנק כ-200 ₪
  • עלויות אגרות רישום/מסמכים-רישום משכון, הוצאת נסחים וכו'- מאות ₪

הנחיות בנק ישראל מגבילות את שיעור המימון שניתן לקחת מבנק למשכנתאות בהתאם לסוג העסקה שאתה מתכוון לעשות, רכישת דירה יחידה ניתן לקבל עד 75% מימון, דירה חליפית לשיפור דיור עד 70% מימון ועל דירה להשקעה עד 50% מימון, בהתאם לזאת ובהתאם להון העצמי שיש לך אתה יכול להעריך מה שווי הנכס שאתה יכול לרכוש.

מרכיבים של תכנון פיננסי לקבלת משכנתא נכון

אחרי שיש לנו מידע זה אנו יכולים לגשת לתכנון פיננסי לקבלת משכנתא!

דבר ראשון שצריך הוא לקבוע את התשלום החודשי שאתה יכול לעמוד בו, גם כאן בנק ישראל הגביל יחס ההחזר החודשי מסך ההכנסות הפנויות ל-50% לכל היותר, הבנקים בפועל לא מאפשרים יחס החזר של יותר מ-40% מההכנסה הפנויה שלך, כאן אתה צריך לשקול את יכולת ההחזר שלך מסך ההכנסה הפנויה על סמך ההוצאות השוטפות הנוכחיות שלך וכמה כסף נשאר לך לצורך ההחזר של ההלוואה, 

יחד עם זאת, על מנת לבצע תכנון פיננסי לקבלת משכנתא חכם, צריך לבצע הערכה של השינויים שיכולים להיות בהכנסות שלך ובהוצאות השוטפות שלך בהתאם להתפתחות התעסוקתית ובהתאם לגידול בנפשות במשפחה, ככלל יש להשתדל שההחזר החודשי לא יעלה על שליש מההכנסה הפנויה ועל מנת לאפשר לך לקיים אורח חיים סביר ביחד עם תשלומי המשכנתא.

הנושא השני בחשיבותו בתוכנית ההלוואה הוא קביעת תמהיל מסלולים נכון עבורך ושמתאים לסוג העסקה שאתה מבצע, תמהיל זה צריך להביא בחשבון את יכולת ההחזר הנוכחית והעתידית שלך, את העדפותיך בהיבט סיכון, האם יש לך כוונות/יכולות לפירעון מוקדם של חלק מההלוואה, האם יש צורך בדחיית תשלומים לטווח זמן מסוים עקב עומס תשלומים בטווח הזמן הקרוב , לדוגמא תשלום על שכירת דירה, האם אתה זכאי להלוואות סיוע של משרד השיכון, בהתאם לנתונים אלו יקבע תמהיל ההלוואה שמתאים לך.

לאחר שיש לך תמהיל מוכן להלוואה הנדרשת ניגשים לקביעת הריביות, זאת ע"י ביצוע תהליך של מו"מ מול מספר בנקים לקבלת הצעות על התוכנית שהוכנה ובחירת הבנק שנתן את התנאים הטובים ביותר להלוואה המבוקשת ומתקדמים אתו לחתימה על הלוואת המשכנתא.

השלב האחרון בתהליך זה הינו, תכנון שלבי מימוש המשכנתא בהתאם לתוכנית התשלומים שנקבעה בעסקת המכירה של הנכס, גם כאן צריך לדעת מה לשחרר קודם ומה לשחרר בשלבים הבאים וזאת לאחר תשלום ההון העצמי למוכר.

סיכום תהליך תכנון פיננסי לקבלת משכנתא

במאמר זה למדנו על מרכיבי תכנון פיננסי לקבלת משכנתא נכון, מהם הפרמטרים שצריך להביא בחשבון כדי לתכנן את המשכנתא המתאימה לך ושתאפשר לך לקיים אורח חיים תקין במהלך השנים של תשלומי המשכנתא.

מתכננים לרכוש נכס?זה לא הזמן לבזבז כסף לשווא!

חושבים לקחת משכנתא, למחזר או לגרור? במסגרת התקופה רבת התהפוכות שבה אנו חיים כעת, חשוב מתמיד להכיר ולהבין את שוק המשכנתאות!

עתיד נעים ייעוץ משכנתאות, מציעה לכם המתעניינים במשכנתא, תנאים אטרקטיביים לרגל השנה החדשה ותקופת הקורונה. 

1.שיחת ייעוץ ראשונית ללא עלות.

2.פגישת ייעוץ בזום, בהנחה של 25% מעלות פגישה פרונטלית (במידה ותסגר עסקה, תקוזז עלות פגישת הזום ממחיר העסקה)

בברכת שנה טובה,

נעים עזרא

עתיד נעים ייעוץ משכנתאות 

דילוג לתוכן