כיצד שילוב הלוואת זכאות תחסוך לך בעלויות הכוללות של המשכנתא

לאחרונה הוציא משרד השיכון הוראת שעה שמעדכנת  את הגיל המינימלי של "חסר דירה"  ל-21. להלן עיקרי ההגדרה " יחיד בגיל 21 ומעלה או משפחה (כל אחד מבני המשפחה) שאין להם ולא היו להם ב-10 שנים שחלפו למועד הגשת הבקשה בנפרד או במשותף עם אחר/ים זכויות כלשהן בדירה או בחלק מדירה או בדירה בשלבי בניה" (פירוט למהות הזכויות ניתן לראות באתר משרד השיכון).

חסר דירה זכאי על פי הגדרות משרד השיכון להטבה של הלוואת זכאות לצורך רכישת דירה, גודל הזכאות נקבעת על פי צבירת נקודות בהתאם לפרמטרים שונים של הזכאים כמו: מספר שנות נישואין, מספר ילדים, מספר אחים ואחיות וכו', ישנם פרמטרים נוספים שמגדילים את כמות הניקוד לדוגמא שירות צבאי של הזכאים…

עד לפני כמה שנים הריבית על הלוואות זכאים היו 4% צמוד למדד ובעבר הן היו פופולריות מאוד כאשר הריבית על ההלוואות המשלימות מהבנק היו גבוהות יותר, במהלך השנים האחרונות בהן ריביות ההלוואה מהבנקים הוזלו מתחת ל-4%, הפכו הלוואות הזכאות ללא רלוונטיות.

בשנה וחצי האחרונות חל מפנה שהעלה שוב את האטרקטיביות של המשכנתא לזכאים.

  • הסיבה הראשונה לכך היא תיקון לחוק שקבע כי הריבית במשכנתא כזו תהיה חצי אחוז פחות מהריבית הממוצעת שניתנת בבנקים ובכל מקרה לא תעלה על 3% (צמוד מדד).
  • הסיבה השנייה והעיקרית היא העלייה המתמשכת בריבית המשכנתאות של הבנקים, מאז השפל אליו הגיעה לפני כשנתיים.

כדי להיות זכאי להלוואת זכאות, יש צורך לצבור לפחות 599 נקודות, סכום הלוואת הזכאות מתחיל ב-54,000 ₪ ויכול להגיע ל-200,000 ₪.

בנוסף לריביות האטרקטיביות של הלוואה הזכאות, יש לה מספר יתרונות נוספים:

  • על הלוואת הזכאות אין עמלת פירעון מוקדם.
  • הלוואה זו מזכה גם בהנחה גדולה יותר על עמלות פירעון מוקדם של חלקי ההלוואה הבנקאית.
  • הלוואה זו מזכה גם בדמי שמאות מופחתים עד אשר יעודכן החוק בנושא, 269 ₪ לדירה בבית משותף, 390 ₪ לבית צמוד קרקע.(שמאות שהבנק מחייב לצורך אישור ההלוואה)
  • יתרון נוסף חשוב ביותר, במידה ונקלעים למצב של חוסר יכולת לפרוע את ההלוואה, הנושא מועבר לוועדת חריגים של משרד השיכון למציאת פתרון לפני שהבנק לא יכול לממש את הנכס.

בהתאם לזאת כדאי למי שזכאי לשלב הלוואת זכאות במסגרת הלוואת המשכנתא ולא רק בגלל החיסכון שיכול להשיג בגלל הריביות הנמוכות יותר, אלא גם בגלל ההטבות הנוספות הנ"ל.

סיכום

במאמר זה למדת על הלוואת זכאות לסיוע של משרד השיכון לרוכשים שמוגדרים חסרי דירה, היתרונות בשילוב הלוואה זו בתמהיל המשכנתא הכולל וכיצד מחושבת זכאות זו, אשמח לקבל תגובתך ולשיתוף המאמר ברשתות החברתיות שלך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*