השפעת הסביבה הכלכלית על ריביות המשכנתא

במאמר זה אני רוצה לסקור את השינויים בסביבה הכלכלית העולמית והמקומית בתקופה האחרונה (2017- 2018) ואת השפעתם על ריביות המשכנתא.

עליית ריבית בארה"ב

בארה"ב החלו בהעלאת ריביות כבר לפני יותר משנה והריבית האחרונה נמצאת קרוב ל-2%, בנוסף החל הפד בצמצום המאזן שלו בפועל הוא אוסף חזרה את הכסף שהוא הוציא לרכישת אג"ח מהשוק. מאוגוסט 2017 התחלנו לראות עלייה בתשואות האג"ח הארוכות בארה"ב מתשואה בסביבות 2%  לתשואה הקרובה ל-3%, מצב זה נוצר כתוצאה מציפיות שוק ההון לעליה בריבית.

שערי חליפין

כיום ישנו פער ריביות של 1.8% בין הריבית בארה"ב לבין ישראל, פער שגורם לפיחות של השקל מול הדולר ומטבעות אחרים בעולם. זהו מצב שבנק ישראל רצה להשיג כדי להחליש את השקל שהיה חזק במשך תקופה ארוכה לטובת היצואנים. בתקופה האחרונה פוחת השקל מול הדולר ביותר מ-     5% .

אינפלציה

מתחילת השנה עלה מדד המחירים לצרכן ב-0.8% ורק בחודש מאי עלה המדד ב-0.5%, בעליה זו המדד מתקרב לגבול התחתון של יעד האינפלציה שהוגדר בין 1% ל-3%.

הגעה של האינפלציה לתחום היעד, תגדיל את הסבירות להעלאת ריבית ע"י בנק ישראל וזה יעלה את ריבית הפריים שהוא אחד ממסלולי הלוואת המשכנתא.

ירידות מחירי האג"ח בארץ

בתקופה האחרונה אנו עדים לירידות חדות במחירי האג"ח בארץ, לירידות אלו יכולים להיות סיבות רבות כמו: השפעה עולמית שמגיעה לארץ, עליית האינפלציה שמתורגמת לעליה בתשואות האג"ח, שער החליפין של הדולר לעומת השקל גורם למשקיעי חוץ למכור אג"ח ולרכוש דולר ועוד, ירידות אלו של מחירי האג"ח הם עלייה בתשואת האג"ח, שהיא בפועל ריבית השוק שמתמחר שוק ההון.

השפעה על ריביות המשכנתא

כאמור הסביבה הכלכלית בארה"ב עוברת להיות מסביבה מרחיבה עם ריביות נמוכות לסביבה כלכלית מצמצמת עם עלייה בריביות של הפד, שגורמת לעליה בתשואות האג"ח והתחזקות של הדולר על חשבון מטבעות אחרים, שינוי זה משפיע על הסביבה הכלכלית בעולם וגם עלינו ע"י החלשות השקל, עלייה באינפלציה וכאשר היא תגיע לתחום היעד שהוגדר לה, בנק ישראל יצטרך לשקול העלאת ריביות מה שישפיע על ריבית הפריים שהוא אחד ממסלולי המשכנתא הפופולריים. כתוצאה משינויים אלו אנו נראה עלייה בתשואות האג"ח שהוא המפתח לתמחור עלות גיוס הכסף של הבנקים. עליית התשואות תגדיל את עלויות הגיוס שיתורגמו לעליות בריבית המשכנתא במסלולים הקבועים והמשתנים.

סיכום   

במאמר זה למדת על הסביבה הכלכלית העולמית והמקומית בתקופה זו ומהן המגמות בכלכלה וכיצד הן משפיעות על ריבית המשכנתא.

אשמח לקבל תגובות למאמר זה ואשמח אם תשתף ברשתות החברתיות שלך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*