הזדמנות נדירה למחזור משכנתא

במאמר זה אני רוצה לספר לכם על הזדמנות היסטורית שנוצרה בתקופה זו למחזור משכנתאות קיימות ולחסוך בין עשרות אלפי שקלים למאות אלפי שקלים בתשלומי הריבית וההצמדה של המשכנתא שלכם.

ריביות המשכנתא נמצאות במגמת ירידה כבר למעלה משנה, אם נתבונן בטבלת הריביות הממוצעות על משכנתא, שמפרסם בנק ישראל, נוכל לראות ירידת ריביות מתחילת 2017.

  • בריביות הממוצעות הצמודות למדד לתקופה של 20 עד 25 שנה, הריבית ירדה בכ-13% מ-4.23% בתחילת 2017 ל- 3.71% בסוף יוני 2019.
  • בריביות הממוצעות השקליות לאותה תקופה, חלה ירידה של כ-17% מ-5.22% בתחילת 2017 ל-4.34% בסוף יוני 2019.

מה בעצם גורם לריביות המשכנתא לרדת לשפל כזה?

הכלכלות הגדולות בעולם כמו אירופה ומזרח אסיה נמצאות בצמיחה נמוכה והבנקים המרכזים משאירים את הריביות ברמה נמוכה בניסיון להרחיב את הפעילות הכלכלית שם.

ארה"ב היא המדינה היחידה שהעלתה ריביות במהלך 3 השנים האחרונות והחלה בהקטנת הגירעון של הבנק המרכזי בקצב נמוך ממה שהם תכננו, בתקופה האחרונה המדדים הכלכליים שם החלו להראות האטה וכתוצאה מכך הפד הוריד את הריבית שם ב-0.25% בסוף חודש יולי 2019, בפעם הראשונה מזה כעשור.

ריבית בנק ישראל עומדת היום על 0.25%, מהנמוכות אי פעם ועל פי דברי נגיד בנק ישראל לא נראה שהריבית תעלה בזמן הקרוב וזאת מהסיבות של סביבת הריבית בעולם, חוזקו של השקל לעומת המטבעות החזקים בעולם, כמו דולר, יורו ולירה שטרלינג, בנוסף שני המדדים האחרונים ירדו, מדד יוני ירד ב-0.6% ומדד יולי ירד ב-0.3%, כך שהמדד המצטבר לשנים עשר החודשים האחרונים עומד על 0.5%, הרחק מתחת לטווח יעד האינפלציה שהוגדר בין 1% ל-3%.

כתוצאה מכל הנאמר לעיל, תשואות אגרות החוב בארץ ובעולם נמצאות בירידה וזה גורם לריביות המשכנתא להיות בשפל שאליו הגיעו בימים אלו.

נכון שזה לא השפל בריביות המשכנתא של שנת 2015, אך זוהי תקופה היסטורית של ריביות משכנתא נמוכות מאוד ולכן נוצרה כאן "הזדמנות גדולה" למחזור משכנתאות קיימות, כולל אלו שנלקחו בשנתיים האחרונות ולחסוך הרבה מאוד כסף, עד מאות אלפי שקלים, בתשלומי המשכנתא.

מחזור משכנתא הינו מהלך חוקי שכל בעל משכנתא חייב לבדוק אחת למספר שנים, על מנת לבצע אופטימיזציה של המשכנתא שלו בהתאם לשינויים בסביבה הכלכלית החיצונית, קרי ריביות המשכנתא ובהתאם לשינויים במצב הכלכלי של משק הבית.

סיכום

לאור האמור לעיל, בתקופה זו נוצרה הזדמנות היסטורית של שפל בריביות המשכנתא, שלא תישאר אתנו לעוד הרבה זמן. עכשיו זה הזמן הנכון לביצוע מחזור משכנתא ולחסוך לכם עד מאות אלפי שקלים בתשלומי המשכנתא ולהשאירו בחשבון הבנק שלכם.  

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*